Sabahattin Kudret Aksal, Gazoz Ağacı

0
962

TANITIM: 1955 Sait Faik Abasıyanık Hikaye Armağanı’nı kazandı. Varlık, Yapı Kredi yayınları arasında basılan kitaptaki bazı hikâyelerin ad ve konuları şöyledir:

1.BİR DOSTLUK: Evlilik dışı, kaçak bir sevişmenin yorumudur.

2. HAYRİYE HANIM: Hayriye Hanım ölür. Cenazesi camidedir. Namazı kılınacaktır. Yakındaki yazlık kahveye bir adam girer. Yazar, cenaze götürülünceye kadar bekleyen bu adamın Hayriye Hanım’ın boşandığı kocası olabileceğini düşünür, karı kocanın geçmişteki hayatlarını merak eder.

3. GECEYE DOĞRU: Refik Bey, emekliye ayrıldığını öğrendiği öğrenir, evine gelir. Otuz dört yıllık eşine ve çocuklarına da söyler. Aile gece boyu geçmiş günleri anar.

4. BÜYÜKANNEMİN ÖLÜMÜ: Yazarın büyükannesi üç gün önce hastahaneye yatılır. Ziyarete giden yazar hayatla ölüm arasındadır.

5. BİZİM OLAN SOKAKLAR: Anlatıcı lise son sınıf öğrencilik günlerine döner. Sıcak akşam vakti kahvede oturan iki arkadaş otuzlu yaşlarda bir kadınla çıkarlar, kadın bir apartmana girince iki genç umut ve hülyalar kurarak tenha sokaklarda dolaşırlar.

6. MEYDAN : Baharda Boğaziçi’nde vapur iskelesine oturan yazarın hayallere dalışı anlatılır.

7. ÇEKİRDEK: Yazılamayan bir hikayenin hikayesinin anlatılmasıdır.

8. GAZOZ AĞACI: Kitabın son ve en uzun hikayesidir. Şehrin sonunda, deniz kıyısındaki mahalleyi, mahalle kahvesini ve oturanlar tanıtılır. Aylak Saim Melahat’e âşıktır. Kahvede iskambil oynarlarken gözü masa yerine Melahat’in evinin penceresindedir. Hep yenilir, arkadaşları ona “Gazoz Ağacı” adını takmışlardır. Saim Melahat’i kaçırır, un fabrikasında çalışır. Melahat evde sıkılır, alttaki terzinin çırağının tutkunluğundan etkilenir. Saim eski mahalleye gidip iskambil oynar. Melahat de nikâhsız yaşadığı Saim’i terk eder. Saim aradan zaman geçince mahallesine döner ve bir gece Melahat’i zengin bir adamın kolunda kokteyl salonundan çıkarken görür.

( Behçet NECATGİL, Edebiyatımızda Eserler Sözlüğü, Varlık Yayınları, İstanbul 1979, s,189-190)

METİN:

Sabahattin Kudret AKSAL (1920-1993) Hikâye, tiyatro, deneme yazarı, şair.

Işık Lisesi’nden sonra İ.Ü. Edebiyat Fakültesi Felsefe Bölümü’nü bitirdi. Öğretmenlik, müfettişlik, Konservatuvar, Şehir Tiyatroları’nda müdürlük görevlerinde bulundu. 1938’de Varlık’ta yazdığı ilk şiirlerinde  Garip etkisi var. Öykü ve oyunlarında çatışmalı kişileri ele aldı. Ödüller kazandı.

Hikâye: Gazoz Ağacı, Yaralı Hayvan (Bütün Öyküleri),

Oyun: Kahvede Şenlik Var, Sonsuzluk Kitabevi.

Şiir: Bir Sabah Uyanmak, Bütün Şiirleri.

Deneme: Geçmişle Gelecek.

(9341)