William Faulkner, Ses ve Öfke

0
437

TANITIM:

En sevdiği eserinde modern romanda kullanılan çağrışım tekniğini örnekler. Zihinsel özürlü bir insanın dünyasını ve ilişkilerini anlatır.

ÖZET :

Compson ailesinin hikâyesidir. 1898-1928 yılları arasındaki otuz yıllık süredeki olaylar zamansırasına uyulmadan anlatılır.

Roman dört kitaba, bölüme ayrılmıştır:

1.Şimdiki zaman:7 Nisan 1928. Geri zekalı Benjy, 33. doğum gününde golf oynayanları bakıcısı sayılan Luster ile seyreder. Benjy Caddy adlı kızkardeşini özlerken Luster akşamki karnavala giriş parasını kaybetmiştir, onu temine çabalar. Koruda dolaşırken  Luster, Caddy’nin 17 yaşındaki kızı Qentin’i tellal ile öpüşürken görür. Annannesinin çalıştığı mutfağa Benjy’i getirir. Yalnız kalınca özzürlü adamı kızdırır. Disley de torununu tokalar. O gece Quentin bahçeye sarkıp evden uzaklaşır.

2.Geçmiş: 1898’de Caddy elbiselerini kirletince Quentin kızar. Akşam zenci çocukların kaldığı kulübede toplanırlar, ağaca tırmanıp evdeki büyüklerin eğlenmelerini seyrderler. Benjy Caddy’i çok sever ve onun zarar görmesinden etkilenir. Makyaja başlayan ve bir süre sonra bakireliğini yitiren kardeşi için ağlar, birçok şeyi hisseder.Caddy evlenir, kocasıyla çiftlikten ayrılır. Harvard’da  okuyan erkek kardeşi  Quentin Compson intihar eder, cesedini Benjy’ye göstermemek için uzaklaştırırlar. Kızlara sarkıntılık yapan Benjy’den komşular şikayetçi olunca hadım edilir. Babası da ölür.

3. Şimdiki zaman : Quentin, 2 Haziran 1910’da yaşadığı son gündür. Pazar günü arkadaşı kiliseye gider, genç adam ağır ütüler alıp köprünün altına saklar. Küçük bir kıza dondurma alır. Kız da peşini bırakmaz. Şerif ve kızın ağabeyi oğlanı kızkardeşine tecavüz etmekle suçlar. Quentin buna güler.Tutuklanır. Arkadaşları cezasını öderler. Bir arkadaşıyla tartışır ve iyicene dayak yer. Ertesi günü oda arkadaşına mektup yazdıktan sonra köprüye gider.    Ssakladığı ağır ütüleri ayaklarına bağlayıp suya atlar.

4. Geçmiş: Quentin’in kızkardeşi Caddy’nin kocasıyla ilgisi ve boşanmaları üzerine  girdiği bunalım anlatılır. Aile küçülmüş ve Jason yönetimi ele almıştır. Kaba ve hissiz biri olan Jason 6 Nisan 1928 yaşadıklarını anlatır. 8 Nisan 1928 günü ise Paskalya’dır. Jason herşey ve özellikle Luster’e kızar. Ablasının piç kızı Mis Quentin 7000 doları çalıp evden kaçar, peşine düşün Jason karnavaldaki ahçıyla tartışır ve dayak yer. Luster Benjy’i kızdırınca özürlü adam bağırır, Jason yetişip zenci çocuğu tokatlar, kardeşini sakinleştirir.

METİN:

William Faulkner (1897-1962) Romancı

Lise öğrenimini tamamalayamaz. Yazar olmak için çabalar. Pilotluk eğitimini de  başarırır. Ağustos Işığı 1929’da yayınlanınca ünlü olur. Para kazanmak için Sığınak gibi kolay kitaplar da yazar. Sses ve Öfke ile yaşadığı eyalet ve ailenin 40 yıllık geçmişini işler. Nobel Ödülü’nü kazanınca İsveç’teki törende insanın üstünlüğü ve ölümsüzlüğü konusunda konuşur.

KAYNAKÇA: 1. Talat Sait HALMAN, William Faulkner. 2. Çev.Nejat MUALLİMOĞLU, 100 Büyük Roman ,

(5247)