James Marie Barbie, Peter Pan

0
2338

KİŞİLER, KARAKTERLER:

 

PETER PAN: Düşler Ülkesi’nin kahramanı. Çok güzel bir çocuktur. Yapraklardan yapılmış bir giysi giyer. Ağzında hâlâ süt dişleri vardır. Annesi yoktur. Aslında şımarık bir çocuktur. Küçük yaşta evden kaçmıştır ve periler arasında yaşar. Hayal gücü kuvvetlidir.

 

 

TİNKER BELL: Hep ışık saçan küçük bir peridir. Peter Pan’in perisidir. Sürekli onunla gezer. Peter’ı çok sever. Onun için ölümü bile göze alır.

 

JAMES HOOK: Jolly Roger gemisinin kaptanıdır. Tüm korsanların en uğursuzu ve en korkuncudur. Sağ elinin yerinde demir bir kanca vardır. Sürekli diğer korsanlara emirler verir. Esmer, şeytan yüzlü, iri adamdır. Saçları uzun ve kıvırcıktır. Mavi gözlüdür. Elini kesip timsaha atan Peter Pan’i yakalayıp öldürmek ister.

 

 

BAYAN DARLİNG: Bay Darling’le evlidir. Sevecen bir kadındır. Genç kızken çevresindeki tüm erkekler ona aşıktır.

 

BAY DARLİNG: Kent merkezinde çalışan Bay Darling, her sabah elinde çantası ve şemsiyesiyle işe gider. Borsadan, hisse senetlerinden iyi anlar; ama ne iş yaptığı tam olarak bilinmez. İtibarını düşünen bir adamdır. Kendisine hak ettiği saygının gösterilmesini ister. Gururlu bir adamdır.

OLAY DİZİSİ, ÖZET

 

Darling ailesi mutlu bir ailedir. Bay ve Bayan Darling, çocukları Wendy, John ve Michael, dadıları Nana, hizmetçileri Liza ağaçlı bir yoldaki 14 numaralı evde otururlar. İlginç olan tek şey dadı Nana, üstün niteliklere sahip ternöv cinsi bir köpektir. Çocuklarla yakından ilgilenir, onların tüm ihtiyaçlarını eksiksiz karşılar.

 

Bayan Darling mükemmel bir annedir. Ama çocuklarının hayal dünyasını anlamakta güçlük çeker. Anlayamadığı şey Düşler Ülkesi`nin kahramanı Peter Pan`dir. Aslında küçükken o da Peter Pan’a inanmıştır; ama o artık yetişkin bir insandır. Aslında Peter Pan çocukları sık sık ziyaret eder. Bir gün Bayan Darling onu görür. Pencereden kaçarken Nana Peter’ın gölgesini yakalamıştır. Bayan Darling, Peter Pan’in gölgesini almaya geleceğini düşünerek gölgeyi rulo yapar ve çekmecelerden birine yerleştirir. Peter gölgesini almaya gelir. Peter Pan etrafına ışık saçan Tinker Bell adında küçük bir periyle gezer. Odaları dolaşırlar ve gölgeyi bulurlar. Gölgenin kendiyle birleşeceğini düşünemeyen Peter Pan, gölgeyi sabunla bedenine yapıştırmaya çalışır; ama gölge yapışmaz. Ağlamaya başlar. Hıçkırıkları Wendy’yi uyandırır. Wendy gölgeyi Peter’in ayaklarına diker. Aralarında güzel bir arkadaşlık başlar. Aslında Peter, Bayan Darling’in çocuklarına anlattığı öyküleri dinlemek için gelmiştir. Peter; Wendy, John ve Michael’e uçmayı öğretir. Üzerlerine peri tozu serper ve çocuklar uçmaya başlar. Peter Pan’in peşine takılıp Düşler Ülkesi’ne doğru yol alırlar. Aylar sonra Düşler Ülkesi’ne varırlar. Çocuklar hiç yabancılık çekmezler. Düşler Ülkesi’ni hemen tanırlar.

 

Peter Pan adaya gelince ada yeniden canlanır. Adada kayıp çocuklar, korsanlar, kızılderililer, denizkızları, hayvanlar yaşar. Bunlar birbirleriyle savaş halindedir. Peter Pan kayıp çocukların kaptanıdır.

 

James Hook korsanların en korkuncu ve en uğursuzudur. Sağ elinin yerinde kanca vardır. İnsanları kancasıyla öldürür. Çok cesur biridir; ancak onu korkutan şey kendi kanının görüntüsüdür. Peter Pan bu adamla mücadele eder. Aslında Hook’un kolunu kesen Peter’dır. Onu timsaha atmıştır. Hook Peter’ı yakalayıp öldürmek ister. Hook’un kolunu yiyen timsah sürekli Hook’u takip eder, onu yakalayıp yemek ister. Bir zamanlar saat yutan timsahın karnından gelen “Tik! Tak!” sesleri timsahı ele verir. Timsahtan çok korkan Hook, saatin sesini duyduğu zaman kaçar.

 

Peter Wendy’yi kimsesiz çocuklara annelik etsin diye getirmiştir adaya. Onu kıskanan Tinker Bell, çocuklara, Wendy’yi öldürmeleri gerektiğini, öldürürlerse Peter’ın buna çok sevineceğini söyler. Bunun üzerine Tootles adlı bir çocuk okla Wendy’yi göğsünden vurur. Ancak ok, Peter’ın verdiği, Wendy’nin zincirle boynuna astığı meşe palamuduna saplanır. Peter Tinker Bell’e çok sinirlenir. Peter ve diğer çocuklar Wendy’ye güzel bir ev yaparlar. Artık Wendy onların annesidir. Wendy, John ve Michael’e bir de yeraltı evi yaparlar.

 

Hook ve adamları Peter’ın çocuklara bir anne bulmasına çok üzülürler. Wendy’yi kaçırıp kendi anneleri yapmak isterler.

 

Peter Pan her gün maceralar yaşar. Kimi zaman bunlara kayıp çocuklar, Wendy ve diğerleri de katılır. Bir seferinde Hook, kızılderili Prenses Kaplan Lily’yi öldürmeleri için adamlarına emir verir. Prensesi Sürgün Kayası’na bırakırlar. Gel-gitten dolayı deniz yükselince prenses orada boğularak ölecektir. Peter, prensesin hayatını kurtarınca o günden sonra Kızılderililer Peter’ın en iyi dostu olurlar.

 

Wendy, John ve Michael evlerine dönmeye karar verirler. Tinker Bell onlara eşlik edecektir. Peter hariç kayıp çocuklar da onlarla gitmek isterler. Bu sırada korsanlar Kızılderililere saldırırlar. Bu, Hook’un hain bir planıdır. Savaşı Kızılderililer kaybeder. Ancak Kızılderililerin savaşı kazandıklarında tamtam çaldıklarını duyan Hook, adamına tamtam çaldırır. Savaşı Kızılderililerin kazandığını sanan çocuklar ve Wendy evlerine gitmek için ağaçlarından çıkarlar. Korsanlar hepsini bağlar, Wendy’nin evine koyup evle birlikte çocukları götürürler. Yeraltı evine giren Hook, Peter’ın uyuduğunu görür. Peter’ın ilacına her zaman yanında taşıdığı zehrinden koyar ve evi terk eder. Hook’u neşe içinde kendi kendiyle konuşurken duyan Tinker Bell, Peter ilacı içmekte ısrar edince, Peter’ın elinden ilacı alır ve kendi içer. Perilere inanan dünyalı çocukların el çırpmaları Tinker Bell’i ölümden döndürür. Neşesi yerine gelen Peter, Wendy ve çocukları bulmak için yola çıkar.

 

Hook çocukların ölmesini, Wendy’nin de artık onların annesi olmasını istemektedir. Tam çocukları kalas üzerinde yürütecekken Hook, o korkunç “Tik! Tak!” seslerini duyar. Timsahın kendisini yemeye geldiğini anlar, adamlarıyla ortadan kaybolur. Sesleri çıkaran Peter’dır. Aslında timsahın karnındaki saat durmuştur. Kamaraya saklanan Peter, garip sesler çıkarmaya devam eder. Hook’un kamaraya gönderdiği birkaç korsanın öldürür. Hook son olarak kamaraya çocukları gönderir. Çocukların zincirlerini çözen Peter, onlara saklanmalarını söyler. Sonunda sesleri çakaranın Peter olduğu anlaşılır. Çocuklar diğer korsanları da öldürür. Geriye Hook kalmıştır. Peter’ın kılıcıyla ölmektense denize itilmeyi tercih eder. Peter Hook’un söylediğini yapar, onu denize iter. Ancak denizde onu timsah beklemektedir. James Hook timsaha yem olur. Peter ve çocuklar gemide bir süre korsancılık oynarlar.

 

Bayan Darling çocukları gittiğinden beri evden hiç uzaklaşmamıştır. Onları hâlâ çok sever. Çocukm odasının penceresini de çocuklar döner diye açık bırakmıştır. Wendy, John, Michael, Peter, Tinker Bell eve dönmek için yola çıkarlar. Peter ve Tink Wendy’den önce odaya girip pencereyi kapatırlar. Peter pencereyi kapalı gören Wendy’nin tekrar kendisiyle Düşler Ülkesi’ne döneceğini düşünür. Ancak Bayan Darling’in gözyaşlarını görünce dayanamaz, pencereyi açar. Bay ve Bayan Darling çocuklarına kavuşmanın mutluluğunu yaşarlar. Kayıp çocuklar da Darling ailesiyle yaşamaya başlar. Çocukları evlat edinirler. Onları okula gönderirler. Peter ve Tink adaya dönerler. Wendy Peter’a her yıl bahar temizliği için adaya geleceğine söz verir. Birkaç sefer Wendy’yi almaya gelen Peter, sonunda Wendy’yi unutur. Wendy büyür, evlenir, Jane adında bir kızı olur. Çocukların hepsi de büyür, iş sahibi olur. Wendy Jane’e her gece masallar anlatır. Peter’ı da anlatır. Jane Peter’ın ötüşünü taklit eder; çünkü Peter’ı hep rüyasında görmektedir.

 

Bir bahar günü Peter Wendy’yi almaya gelir. Onun büyüdüğünü anlayınca çok üzülür, ağlar. Bunu gören Jane Peter’la konuşmaya başlar. Peter Jane’e uçmayı öğretir ve bahar temizliği için onu adaya götürür. Wendy de buna izin vermek zorunda kalır.

 

Jane büyür, onun da Margaret adında bir kızı olur. Peter bu sefer bahar temizliği için Margaret’i götürür. Bu, yıllarca böyle devam eder.

 

 

 

METİN:

 

………

 

Bayan Darling, piyano çalmayı bitirip de yatak bölümüne döndüğü zaman, çocukların yatakta olduğunu gördü. Çocuklar onun, bir sevinç çığlığı koparacağını sanmıştı; ama öyle olmadı.

 

Bayan Darling, onları görmüştü; ama gözlerine inanamamıştı. Düşlerinde birçok kez çocukları yataklarında yatarken görmüştü. Bunun da bir düş olduğunu sanmıştı.

 

Eski günlerde yaptığı gibi, gidip şöminenin önüne oturdu. Wendy endişelenmişti. Çünkü annesine neler olduğunu bir türlü anlayamamıştı.

 

“Anne!” diye haykırdı. Bayan Darling, “Bu Wendy’nin sesi,” diye düşündü.

 

John da, “Anne!” dedi.

 

“Bu da John’un sesi,” diye düşündü kadın.

 

Gerçek annesinin kim olduğunu anımsayan Michael da sonunda, “Anne!” diye bağırdı.

 

Bayan Darling, “Bu da Michael’in sesi,” diye düşünüyordu. Çocuklar annelerinin, bir düşteymiş gibi kollarını ileriye uzatarak onlara sarılmaya çalıştığını gördüler. Neler oluyordu? Hemen yataktan çıkıp annelerine doğru yürüdüler.

 

İşte o an, Bayan Darling düş görmediğini anladı. Kolları, Wendy, John ve Michael’ın çevresine dolandı. Sonunda, üç çocuğu da kollarının arasındaydı.

 

Sesine kavuşur kavuşmaz, “George! George!” diye bağırarak kocasını uyandırmaya çalıştı.

 

Bay Darling uyandı ve karısının sevincine katıldı. O sırada Nana da odaya geldi. Daha mutlu bir tablo olamazdı. Bu tabloyu izleyen yalnızca tek kişi vardı. Pencereden içeri bakan garip kılıklı bir çocuk.

 

Zavallı Peter Pan. Yaşamı boyunca milyonlarca keyifli serüven yaşamıştı. Ama pencereden içeri bakarken, böyle bir mutluluğu hiç yaşayamayacağını düşünüyordu.

JAMES MATTHEW BARRIE ( ). İngiltere.

(16706)