Cemal SÜREYA, Aritmetik İyi Kuşlar Pekiyi

0
744
Cemal Süreya

Cemal SüreyaCEMAL SÜREYA (1931-1990). Haydarpaşa Lisesi’ni Ankara Siyasal Bilgiler Fakültesi Maliye Bölümü’nü bitirip Maliye Bakanlığı’nda müfettişlik yaptı. Papirüs dergisini çıkardı, yönetti. İkinci Yeni şiirini savundu.

ŞİİR: Sevda Sözleri. DENEME: Şapkam Dolu Çiçekle, Günler.

Aritmetik İyi Kuşlar Pekiyi, Doğan Kardeş Kitaplığı, İstanbul 2004, 66 s.

İÇİNDEKİLER: Çocuklar için Edebiyat (Günler), “Aslında Hiç Parmak Kaldırmadım!” (Söyleşi) ARİTMETİK İYİ KUŞLAR PEKİYİ: 1.Lacivert İpek Helikopter; 2. Behçet Necatigil; 3. Altı Kitap; 4. Issız Ada; 5. Dört Büyük Şair; 6. İki Annesi Vardı; 7. Yılbaşı Gecesinde İller; 8. Gülmek; 9. Ünlü Ressam; 10. Ceren Doğan’la Konuştum; 11. Renkler Ölmüyordu; 12. Reklamlar.

METİN: ALTI KİTAP

Ne kitaplar var! Küçük Prens’i okudunuz mu? Küçük bir gezegeni vardır Küçük Prens’in. İşte, uzayda bir gezegen. Ama nasıl küçük! El kadar bir yer. Küçük Prens de küçük el­bet. Altın saçlı bir çocuk. Bir yanardağı, bir koyunu var, bir de çiçeği. Her sabah yanardağının lavlarını süpürüyor, koyu­nuna ot veriyor, çiçeğini suluyor. Sonra bir gün, aklına esi­yor, uzayda yolculuğa çıkıyor. Ayrı ayrı gezegenlerde bir sü­rü adama rastlıyor. Kürklü, kırmızı giysili bir kral; kendini beğenmiş bir adam; utandığı için içen, içtiği için de utanan bir sarhoş; sürekli olarak sayılarla uğraşan, para hesaplan yapan bir işadamı; bir sokak feneri bekçisi… Bu arada Küçük Prens’in yolu Dünya’ya düşmez mi?

Kırmızı Balon’a ne dersiniz? Umarım, okumuşsunuzdur o kitabı. Küçük Paskal’ın ve balonunun serüveni anlatılıyor. İyi bir balon kırmızı balon, sahibi nereye giderse, o da oraya gidiyor. Başöğretmen, otobüs biletçisi, sokak çocukları… Kimler yok ki kitapta! Aynı zamanda mert bir balon Pascal’ın balonu. Sokak çocukları Paskal’ı döverlerken onu yalnız bı­rakmıyor. Ama o çocuklardan birinin attığı serseri bir taşla patlayıveriyor. Yani ölüyor. Daha sonra bir sürü balon geli­yor.

Alis’i tanıyor musunuz? Alis, canım; hani Harikalar Ülkesi’ne gitmişti. Tarla faresi neler anlatmıştı ona? Kupa Krali­çesi ne biçim bir kraliçeydi? Alis Harikalar Ülkesinde’yi okuya­caksınız, değil mi?

Yoksa bozuşuruz, ha! Bozuşuruz da ne olur, demeyin, si­zin adınıza ben bir kez daha okurum o kitabı.

Define Adası’nda bir adam var. Eli kesik. O da çengel gibi demirden bir şey takmış koluna. Korkunç bir adam. Kimseye acımıyor.

Şeyi de okuyun. Gülliver’in Yolculukları’nı.. Cüceler ne yapmış? Devler nasıl yaratıklarmış?

Ha, bir de Robinson var. Bindiği gemi batınca ıssız bir adaya düşüyor. Nasıl bir ada burası? Bir de keçi var. Ben o keçiyi çok sevdim. Nedenini sorarsınız, bilmiyorum.

Bunları söylüyorum ya, aslında elinize ne geçerse onu okuyun. Ya bir şey geçmezse…

O zaman da, oturun, bana mektup yazın.

(Cemal Süreya, Aritmetik İyi Kuşlar Pekiyi, İstanbul 2004, s.29-32)

CEMAL SÜREYA (1931-1990). Haydarpaşa Lisesi’ni Ankara Siyasal Bilgiler Fakültesi Maliye Bölümü’nü bitirip Maliye Bakanlığı’nda müfettişlik yaptı. Papirüs dergisini çıkardı, yönetti. İkinci Yeni şiirini savundu.

ŞİİR: Sevda Sözleri. DENEME: Şapkam Dolu Çiçekle, Günler.

 

(6942)